علت ترکیدگی لوله های آب،فاضلاب و شوفاژ

انواع لوله‌ها و کاربرد‌های آن
۱۲ فروردین, ۱۳۹۶
بلوک سیمانی درجه یک
۱ آذر, ۱۳۹۷

علت ترکیدگی لوله های آب،فاضلاب و شوفاژ

در واقع می توان گفت ترکیدگی لوله های آب و شوفاژ(لوله های آهنی) امری طبیعی می باشد اما در ساختمان با سیستم تاسیساتی فرسوده.سوالی که فکر همه را درگیر کرده این است :ساختمان های نوساز و لوله های پلاستیک چرا دچار ترکیدگی لوله می شوند؟ پاسخ این سوال برای ما واضح است در واقع اکثر افرادی که در زمینه لوله کشی و تاسیسات فعالیت می کنند صلاحیت و دانش فنی مناسب ندارند و در مورد نقاط ضعف و قوت لوله های پلاستیک هم اطلاعت کار آمدی ندارند در زیر نقاط ضعف هر کدام از لوله ها را برای شما توضیح می دهیم
لوله های گالوانیزه یا آهنی : بزرگترین ایراد این لوله ها پوسیده شدن و فرسودشدنشان است که امروزه جای خود را به لوله های نسل جدید(پلاستیک-پنج لایه) داده اند اما در خیلی از ساختمان های بالای ۱۰سال به کار رفته است.
لوله های پلاستیک : این لوله ها فواید و معایب زیادی دارند.
فواید : وزن کم، حمل ونقل راحت و نصب آسان .
معایب : انبساط طولی زیاد(جریان آب گرم باعث افزایش سایز طولی می شود) ،تحمل حداکثر ۲۰بار و در سیستم های گرمایشی نفوذ اکسیژن که باعث فرسودگی و نهایتا منجربه ترکیدگی لوله  می شود
لوله پلیکا : هر سازه به مرور زمان درچار افت و نشست می شود و اگر لوله های پلیکا بکار رفته از جنس مرغوب نباشد بر اثر این نشست ها درچار شکستگی می شوند.
لوله های پنج لایه : این نوع لوله بی نقص ترین لوله ها بازار بحساب می آیند اما نکته حائز اهمیت این است که شخصی با این لوله کار می کند باید دوره های آموزشی را گذرانده باشد.
چه زمانی احتمال ترکیدگی لوله وجود دارد ؟

  • مبلغ قبض آب بیش از حد معمول باشد
  • افت ناگهانی فشار آب
  • در هنگام سکوت شنیدن صدای چکه آب یا صدا غیر معمول
  • نم زدگی و طبله کردن کچ دیوار یا سقف

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *